Çapraz Bağ Yırtılması Tedavisi Ankara

  Diz eklemi, vücudumuzdaki en aktif eklemlerden biridir. Diz ekleminde, kemikleri bir arada tutmak için birçok bağ dokusu bulunur. Diz ekleminin ön ve arka bölgesinde bulunan, çapraz şeklindeki bağlara “çapraz bağ” adı verilir. Bu bağlar, dizin hareketlerini kontrol ederek kemiklerin sabit kalmasını sağlar. Diz bölgesine alınan bir darbe ya da bu bölgeye zarar verecek bir hareket, buradaki bağların hasar görmesine ya da yırtılmasına sebep olabilir.

  Çapraz bağlarda oluşan hasar ve yırtılma, çoğu zaman doktor müdahalesi gerektirir. Çapraz bağlardaki hasarlar ve tedavi yöntemleri ilgili bilgi almak için Ankara’da bulunan kliniğimizle iletişime geçerek, Uzm. Dr. Nural Aydın’dan randevu alabilirsiniz.

  Çapraz Bağ Nedir?

  Diz ekleminde en sık karşılaştığımız hasarlardan biri çapraz bağ yaralanmalarıdır. Çapraz bağ yaralanması rahatsızlığında genellikle ön çapraz bağlar zarar görür. Ön çapraz bağlar, bacak kemiği ve diz ekleminin normal şeklini korumasını sağlayarak, dizin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu nedenle dizin sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi için oldukça önemlidir.

  Çapraz Bağ Yırtılması Nedir?

  Ön çapraz bağ, genel olarak spor ya da fiziksel hareketlilik esnasında yapılan ani bir hareket sonucu yırtılabilir. Özellikle, bacağın alt kısmının ve ayakların yere sabit olduğu durumda, vücudun ani şekilde dönmesiyle yırtık oluşabilir. Çapraz bağ yırtılması, özellikle futbol, basketbol ve tenis gibi dizlerin aktif kullanıldığı sporlarda sık yaşanan bir durumdur.

  Çapraz Bağ Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  Çapraz bağ yırtılmasının karakteristik belirtisi ağrıdır. Kişi, şiddetli bir yaralanmadan sonra aşırı ağrı hissederse ve diz eklemini kullanamayacak durumdaysa, zaman kaybetmeden bir uzman muayenesi gerekir.

  Böyle bir durumda hastaneye başvurulduğunda, yırtığı tespit etmek için bazı testler yapılır. Lachman, ön çekme ve pivot-shift testleri ile diz muayene edilir. Dizdeki hasarı tespit etmek ve başka yaralanmaların olup olmadığı görmek için röntgen ve MR ile bu bölge incelenebilir.

  Çapraz Bağ Yırtılması Neden Olur?

  Çapraz bağ yırtılmaları genel olarak, ani ya da kontrolsüz fiziksel harekete bağlı olarak gelişir. Spor kazaları da çapraz bağ yırtılmasına sebep olabilir. Çapraz bağ yırtılmasının yaygın nedenleri:

  • Diz burkulmaları
  • Ani bir hareketle sıçrama ya da aniden düşme
  • Hareket esnasında hızlı bir şekilde yön değiştirme
  • Hareket esnasında aniden yavaşlamak ya da durmak
  • Dizin darbe alması
  • Diz ekleminin aniden dönmesi
  • Uygun olmayan ekipmanla ve yanlış zeminde yapılan sporlar
  • Trafik kazaları

  Ön çapraz bağlar, böyle durumlarda bir noktaya kadar gerilebilir. Fakat darbenin ya da ters bir hareketin şiddeti arttığında, çapraz bağlar kısmen hasar alabilir veya tamamen yırtılabilir.

  Kadınlarda çapraz bağ yırtılmaları daha fazla görülür. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de kas yapısının, dizlerdeki anatomik farklılığın ve östrojenin bu durumda etkisi olduğu tahmin edilmektedir.

  Çapraz Bağ Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Çapraz bağ yırtığı tedavisi, yaralanmanın şiddetine göre değişiklik gösterir. Hastanın şikâyetlerine ve yaralanmanın düzeyine göre cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavi seçenekleri söz konusu olabilir.

  Ankara çapraz bağ yırtığının ameliyatla tedavi edilmesi, özellikle genç ve fiziksel olarak aktif kişiler için tercih edilebilen bir yöntemdir. Ameliyata karar verirken kişinin yaşı, spor hayatına devam etme isteği ve çapraz bağların ne derecede zarar gördüğü gibi faktörler önemlidir.

  Cerrahi olmayan tedavide ise ilk tavsiye edilen istirahattir. Diz ekleminin hareketinin azaltılması, ağrının azalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte gün içerisinde, düzenli olarak uygulanan soğuk kompres sayesinde ödemin azalması sağlanabilir. Şişlik ve ağrının azalması için dizi bandajla sarmak da faydalı olabilir. Ağrı ve şişlik azaldığında, fizik tedavi sürecine başlanır

  Fizik Tedavi ile Çapraz Bağ Tedavisi

  Çapraz bağ tedavisinde, diz bölgesini egzersizle desteklemek önemlidir. Uygun fiziksel hareketler yardımıyla, kasların yeniden güçlenmesi sağlanır. Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat zamanını geciktirmeyi tercih eden hastalar, fizik tedavi sayesinde dizlerindeki ağrıyı azaltabilir. Böylece hasta, dengesini yeniden sağlayarak, diz bölgesindeki gücü artırır ve tekrar yaralanma olasılığını düşürür.

  Ankara Çapraz Bağ Yırtılması Tedavisi

  Çapraz bağ yaralanmalarında uygulanacak olan tedavi, bağlardaki hasara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyatın gerekli görülmediği durumlarda uygun egzersizler belirlenerek kasları güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılabilir. Fizik tedavi, çapraz bağ ameliyatı sonrasındaki süreçte de uygulanabilir. Bu yolla, ameliyatın ardındaki rehabilitasyon süreci boyunca, diz eklemlerinin hareketliliği sağlanır. Ameliyattan sonraki rehabilitasyon süreci, diz eklemlerinin hareket kapasitesinin artırılmasına yardımcı olur. Çapraz bağ yırtılmasında tedavi süreci, mutlaka uzman bir fizyoterapist tarafından planlanmalıdır.

  Ankara’da çapraz bağ yırtılması ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isteseniz, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?